Etykiety

poniedziałek, 14 lutego 2011

wino z dzikiej róży

Kolejnym moim domowym wyrobem jest wino z dzikiej róży. Ten wspaniały, dziko rosnący owoc, powszechnie występuje w naszym kraju. Jest także bardzo bogaty w witaminę C. Oto prosty przepis na wyśmienite wino, o charakterystycznym, niepowtarzalnym smaku.
Wino z dzikiej róży.
Podaję sprawdzony przepis z 1 kg owoców.
- 1 kg przemarzniętych owoców dzikiej róży;
- 1kg cukru;
- 3 litry wody;
- 2 garście ryżu
- skórki z jabłek (5 - 6 małych czerwonych jabłek)
- dodatki tj: drożdże, pożywka, 1/2 opakowania klarowinu (może być także pirosiarczyn potasu), zioła do wina deserowego (2/3 porcji ziół na małą butlę).

Przemarznięte owoce opłukać, potłuc i wrzucić do butli. Następnie zalać wodą z cukrem, dodać skórki z jabłek, oraz ryż. Butlę zatkać rurką fermentacyjną.
Oddzielnie rozrobić drożdże z pożywką wg przepisu na opakowaniu (wg mnie najlepszy jest zestaw z firmy BIOWIN – szlachetne drożdże winiarskie oraz pożywka dla drożdży).
Oddzielnie rozrobić także zestaw ziół, również wg przepisu (także z firmy BIOWIN)
Po 48 godzinach (zgodnie z przepisem na opakowaniu) należy dodać rozrobione drożdże oraz ewentualnie pirosiarczyn potasu. Należy okryć butlę kocem.
Wino zlewamy po około 5 tygodniach (proces fermentacji powinien wówczas ustać). Dzika róża jest bardzo silnym owocem. Nadaje się do podwójnego procesu fermentacji.  
Do zlanego wina dodajemy rozrobione wcześniej zioła ( w całości lub w części w zależności od smaku i aromatu). Wówczas także można dosłodzić wino. Wino dosładzamy w ten sposób, że odlewamy trochę do garnka, podgrzewamy i rozpuszczamy w nim cukier lub miód. Następnie całość wlewamy do wina.
Zlane wino zatkać ponownie rurką fermentacyjną. Gdyby było mało klarowne, dodać jeszcze raz pirosiarczyn potasu lub klarowin. Po dosłodzeniu wino może jeszcze około 10 dni delikatnie ponownie fermentować. Gdy proces ustanie można zlewać do butelek i przechowujemy w ciemnej piwnicy.
Po zlaniu pierwszego nastawu, możemy owoce jeszcze raz poddać procesowi fermentacji. Najlepiej zrobić to w ten sposób, że robimy wszystko wg. podanego wyżej przepisu z tym, że proporcje zmniejszamy o połowę. Powstałe w ten sposób wino jest również wspaniałej jakości. Jako młode wino, w mojej ocenie jest nawet lepsze od pierwszego nastawu. Jednak z upływem czasu widoczna jest różnica pomiędzy nastawami, na korzyść pierwszego.
Wino z róży ma kolor herbaciany (słomkowy). Dzika różą jest bardzo wdzięcznym do obróbki owocem. Produkuję z niej także wspaniałą nalewkę.
Pozdrawiam znami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz