Etykiety

niedziela, 6 lutego 2011

białe winio

Kolejnym moim domowym wyrobem jest wino z zielonych (białych) winogron. W naszych warunkach klimatycznych, zielone winogrona dojrzewają nieco później niż fioletowe. Najlepiej zebrać je po pierwszych przymrozkach. A oto prosty przepis na wino z zielonych winogron.
Wino z zielonych winogron
Do butli (50 litrów) wrzucić rozgniecione winogrona zielone (winogron nie myć, ponieważ zawierają one naturalne drożdże), aby zapełnić 1/3 pojemności butli. Następnie dodać wodę z cukrem (1 kg cukru na 3-4 litry wody lekko podgrzanej, aby cukier się lepiej rozpuścił. Po zlaniu wina zawsze można je dosłodzić wodą z cukrem lub z miodem). Ja zrobiłem do w/w pojemności butli 21 litrów wody i 7 kg cukru. Oddzielnie rozrobić drożdże z pożywką wg przepisu na opakowaniu (wg mnie najlepszy jest zestaw z firmy BIOWIN – szlachetne drożdże winiarskie oraz pożywka dla drożdży).
Oddzielnie rozrobić także zestaw ziół, również wg przepisu (także z firmy BIOWIN np. do wina typu ciociosan lub sangria).
Do przygotowanego nastawu należy dodać:
- drożdże 2 opakowania (10 – 25 litrów)  - po 48 godzinach
- 2 pożywki
- 3 zioła (10 – 15 litrów) – po 4 tygodniach
- 2 pirosiarczyny potasu (także z firmy BIOWIN) – po 48 godzinach - eliminują rozwój dzikich drożdży. Nie jest koniecznie wymagany.
- skórki z 4 - 5 jabłek
- 1/2 kg ryżu (przyspiesza proces fermentacji, oraz zwiększa zawartość alkoholu).  
Butlę zatkać rurką fermentacyjną.

Po 48 godzinach (zgodnie z przepisem na opakowaniu) należy dodać rozrobione drożdże oraz ewentualnie pirosiarczyn potasu. Należy okryć butlę kocem.
W celu ewentualnego przyspieszenia rozpoczęcia fermentacji można dodać 4 litry gorącej wody z 1 kg cukru.

Wino zlewamy także po 4 tygodniach (proces fermentacji powinien wówczas ustać). Ku mojemu zaskoczeniu, na tym etapie produkcji, zlane wino jest koloru zielonego.
Do zlanego wina dodajemy rozrobione wcześniej zioła ( w całości lub w części w zależności od smaku i aromatu). Wówczas także można dosłodzić wino. Wino dosładzamy w ten sposób, że odlewamy trochę do garnka, podgrzewamy i rozpuszczamy w nim cukier lub miód. Następnie całość wlewamy do wina.
Zlane wino zatkać ponownie rurką fermentacyjną. Gdyby było mało klarowne, dodać jeszcze raz pirosiarczan potasu lub klarowin. Po dosłodzeniu wino może jeszcze około 10 dni delikatnie ponownie fermentować. Gdy proces ustanie można zlewać do butelek i przechowujemy w ciemnej piwnicy. Wówczas jest już koloru prawie białego. Po wcześniejszym zielonym kolorze nie ma śladu.
Nie ma prawa się nie udać.
Powodzenia znami. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz